ERITELLIMUSEL VALMIV TÄISPUITMÖÖBEL

Ligi 50% tellimustest tuleb läbi soovituste

Võimalik valida vähemalt 10 puiduliigi vahel

Valmistame täispuidust mööblit nii koju, kontorisse kui ka avalikesse ruumidesse

Kvaliteetne ning testitud täispuidu viimistlus

Milline täispuidu viimistlus valida?
4 erinevat puidu pinda mille vahel valida
Täispuidust töötasapinnad köögis
Täispuitmööbli hooldamine
Kuidas enne mööbli tellimist ruume mõõta?
7 põhjust, miks eelistada täispuitmööblit
5 peamist viga eritellimusmööbli tellimisel
Kuidas kujuneb täispuitmööbli hind
Milline söögilaud sobib Sinu koju?
Enim kasutatavad puiduliigid
Täispuitmööbel kombineerituna teiste materjalidega

Enim kasutatavad puiduliigid

Kas teadsid, et maailmas on üle 60 000 erineva puiduliigi? See arv on pehmelt öeldes jahmatav. Puitu leidub igas suuruses, kujus ja värvuses. Nii hämmastav, kui see number ka pole siis Sa ei pea muretsema, valik, mille seast sobiv puit enda jaoks leida on õige pisut väiksem.

Räägime lähemalt 10st erinevast ja enim kasutust leidvatest puiduliikidest.

Tamm

Hinnatase: €€€

Tamm on traditsiooniliselt üks kõige populaarsemaid puite täispuidust mööbli puhul. Tamme puidu suurimad plussid on selle tugevus, vastupidavus ning see on mädanemiskindel. Vanasti tehti tammest lausa sõjalaevu. Tamme puit on välimuselt nauditav ning sobib kasutamiseks igale poole.

Tamme puiduga on võrdlemisi lihtne töötada, kuid tamme lõikamine ja hööveldamine eeldab teravaid tööriistu ja õiget tehnikat. Sobib hästi ka treimiseks.

Tänu oma tugevusele on see eriti sobilik söögilaudade, tööpindade, trepiastmete jms puhul.

Ameerika pähkel

Hinnatase: €€€€

Pähklist mööblit soovitakse aina rohkem ning siin pole midagi imestada. Tegemist on väga ilusa puiduga. Pähklil võib esineda omapäraseid mustreid ning toone. Seda puitu on meeldiv töödelda ning oma tugevuselt ei jää ta tammele alla. Tänu puidu headele omadustele hoiab pähkli puit hästi niiskustaset ning püsib paremini sirgena, kui näiteks tamm.

Kui miinusena võiks midagi välja tuua siis see oleks puidu tooni varieerumine ning pisut kõrgem hind. Pähkel võib olla väga hele või teises äärmuses väga tume. Materjali hind on kõrgem, kui tammel ning hind kerkib kiiresti laiemate plankude puhul, alates 350mm+ ning 500mm+.

Pähkli võlu tuleb välja just selliste pindadega, kus on näha suuri pindasid nagu laudade, kummutite, tööpindade jms puhul.

Saar

Hinnatase: €€-€€€

Saar on kõvem puit kui tamm, kuid samas elastne. Ka välimuselt võib saar sarnaneda tammega, kuid on reeglina heledam ning iseloomuliku ja jämedakoelise mustriga. Saarepuidust plangud, eriti just laiemad võivad keskel olla selgelt eristuvalt pruunid. Kui tamm on mädanemiskindel siis saar seevastu ei ole eriti vastupidav selles osas.

Saarega töötamine on keskmise raskusega. Tuleb jälgida puidu kiudude suunda, et lõikamisel ning hööveldamisel puit ei killuneks.

Puidu muster on jäme ja reeglina ühtlane aga väga silmapaistev. Puit kipub ajapikku kolletuma.

Ameerika vaher

Hinnatase: €€€

Vahtrapuit on kõva ning suure kulumiskindlusega. Seetõttu leiab see väga palju kasutust avalike ruumide põrandatel. Vahtra puit kasvab väga masiivseks,  kuni 40m kõrguseks ning võib saavutada kuni 1.2m läbimõõdu.

Vahtra puiduga töötamisel on vaja teravaid ja tugevaid terasid. Õigete teradega hööveldades jääb pind väga sile ning nüridate teradega võib jätta põletusjäljed. Ameerikas on vaher üks enim kasutatavaid puiduliike mööbli tootmises.

Vahtral esineb haruldast täpilist mustrit, mis tekib väikestest surnud okstest ja mida kutsutakse linnusilmavahtraks. Sedasorti vaher on ligikaudu 10 korda väärtuslikum tavalisest vahtrast.

Kask

Hinnatase: €

Kask sarnaneb välimuselt paljuski vahtrale, kuid on pehmem. Kask on üks enam levinud puite Eestis ning kasutatakse laialdaselt. Toonilt on kask kreemjas valge ning tugev puidumuster enamasti puudub. Suurematel kaskedel võib leiduda väga ilusat mustrit.

Tänu laialdasele levikule Eestis on puidu hind madal. Kasest saab teha kõiksugu mööblit ning materjalina leidub nii planku, kui ka liimpuitkilpi.

Puidu ebakorrapärase ehituse tõttu võib kaske olla raske töödelda ning võib hööveldades killuneda.

Ameerika jalakas

Hinnatase: €€€

Ameerika jalakas on välimuselt tumepruun kuni punakaspruun ning jämedakoelise mustriga. Jalakas on erakordselt tugev ja painduv puit ning leiab palju kasutust laevaehituses. Oma painduvusvõime tõttu valmistati varasemalt jalakast vibusid.

Tegemist on huvitava puiduga ning jalakast tehtud lauad või tööpinnad näeva omapärased välja.

Kirss

Hinnatase: €€

Puit on välimuselt punakas kuni punakaspruun ning tekstuurilt sile. Viimistletuna võib meenutada mahagoni. Kirss on oluliselt pehmem puit, kui seda on näiteks tamm, kuid on endiselt kõva puit. Kirss on alguses heledam ning muutub ajapikku tumedamaks, oma roll on siin päiksel.

Tegemist on ühe hinnatuma puiduga Ameerika mööblitööstuses. UV ja õhu kokkupuutel ajaga muutuv toon on kindlasti huvitav. Esialgu on toon heledam, punakas, roosakas ning ajapikku muutub tumedamaks punakaspruunikaks.

Tiikpuu

Hinnatase: €€€€€

Tiikpuitu hinnatakse väga kõrgelt tema heade omaduste tõttu. Puit on tugev ja väga vastupidav välistingimustes. Tänu õli ja räni sisaldusele on puit väga vastupidav ja kulumiskindel.

Seda puitu kasutatakse väga palju laevanduses, välimööbli, uste, akende ja põrandate tootmises. Talub hästi kuumust ja temperatuuri kõikumisi. Välimuselt tumepruun, läbikumavate mustade triipudega.

Pöök

Hinnatase: €€

Pöök on heleroosa ja pruunika alatooniga ning kasutatakse Euroopas väga laialdaselt. Puidu tekstuur on väga ühtlane ning seda on lihtne töödelda. Lõiked ning freesimised on puhtad.  Puit on kõva ning talub suhteliselt hästi kriimustusi.

Pöök sobib väga hästi kasutamiseks, kui on soov saada väga ühtlase tooni ning mustriga puitu.

Mänd

Hinnatase: €

Mänd on Eestis kõige levinum puit. Suudab kasvada väga erinevates tingimustes ning saadavus on väga hea. Männipuit on kerge, üsna pehme ning ei ole eriti hea löögitugevusega. Värvuselt kollakas, mis ajapikku süveneb.

Tänu laiale levikule on puit odav ning on saadaval mitmel eri moel. Puitu kasutatakse palju mööbli valmistamisel ning ka ehitusel.

VÕTA MEIEGA ÜHENDUST

A Furn OÜ

Ravila 14, Kuressaare

Reg. Nr. 14097411

KMKR: EE101900410

Ragnar Adamson
Ragnar AdamsonTegevjuht
Tel: +375 5648 6910

E-post: ragnar@afurn.ee

Contact Us
<